Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Џастин Тимберлејк го продаде целиот свој музички каталог

Музика

Џастин Тимберлејк го продаде целиот свој музички каталог

Поп-ѕвездата Џастин Тимберлејк, кој започна во машкиот бенд NSYNC, ги продаде правата за неговиот каталог на песни на Hipgnosis Song Management, објави британската фирма во четвртокот.

Договорот беше завршен во име на партнерството на Hipgnosis со фирмата за приватен капитал Blackstone, Hipgnosis Songs Capital. Се вели дека се проценува на повеќе од 100 милиони долари. Волстрит журнал, кој прв ја објави веста, додаде дека договорот не ги опфаќа идните изданија од Тимберлејк.

Суперѕвездата рече дека е „возбуден“ поради партнерството. „Со нетрпение очекувам да влезам во ова следно поглавје“, рече тој во соопштението.

Тимберлејк е еден од најпродаваните уметници во историјата на поп музиката, прво како член на NSYNC, а потоа како соло изведувач. Договорот за каталог е за издавачките права на Тимберлејк, а не за правата на снимање, што значи дека се однесува само на песните што тој ги напишал или ко-пишувал. Тој не беше текстописец на некои од најголемите хитови на NSYNC, како што се „Bye Bye Bye“ и „It’s Gonna Be Me“, но тој ги напиша или ко-пишуваше повеќето од неговите хитови како соло изведувач.

Неговиот каталог вклучува хитови како „Cry Me a River“, „SexyBack“, „Can’t Stop the Feeling“, “What Goes Around…Comes Around”, „Mirrors“…

Тимберлејк (41) е последната музичка ѕвезда која ги продаде правата на своите песни за огромна сума на пари.

Повеќе од Музика

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.