Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Одржана втората полуфинална вечер на Евровизија, познати и последните 10 финалисти

Музика

Одржана втората полуфинална вечер на Евровизија, познати и последните 10 финалисти

Синоќа во Ливерпул се одржа втората полуфинална вечер на Евровизија. Шеснаесет музички изведувачи ги претставија своите земји, а публиката гласаше за изборот на песните кои ќе бидат во финалето.

На големата евровизиска сцена во M&S Bank арената се претставија натпреварувачи од Ерменија, Кипар, Романија, Данска, Белгија, Исланд, Грција, Естонија, Албанија, Австралија, Австрија, Литванија, Сан Марино, Словенија, Грузија и Полска. Од 16 земји, односно претставници, 10 продолжија во финалето.

Земјите кои се пласираа во финалето се Албанија, Кипар, Естонија, Белгија, Австрија, Литванија, Полска, Австралија, Ерменија и Словенија.

Во финалето за победа ќе се борат вкупно 26 земји, земјите кои се натпреваруваа во двете полуфинални вечери и претставниците од земјите од „големата петорка“ составена од: Шпанија, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, како и минатогодишниот победник Украина.

Големото финале на Евровизија ќе се одржи во сабота на 13 мај со почеток во 21 часот.

Повеќе од Музика

Маркетинг
Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.