Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Безбедни семејни паркинг зони“ достапни на трудниците и родителите на деца до 3 годишна возраст

Скопје

„Безбедни семејни паркинг зони“ достапни на трудниците и родителите на деца до 3 годишна возраст

„Безбедни семејни паркинг зони“ достапни на трудниците и родителите на деца до 3 годишна возраст

АМСМ како единствена членка на ФИА (Меѓународна автомобилистичка федерација) од земјава има пристап до ФИА Фондацијата и ФИА грант програмите за поголема безбедност на патиштата. 

Како резултат на ова, АМСМ со поддршка на ФИА, а во соработка со сите релевантни национални институции, досега реализираше низа проекти насочени кон подобрување на безбедноста во сообраќајот на различни целни групи. 

Овојпат, во конкуренција на проекти од повеќе авто-мото клубови,  проектот на АМСМ  „Безбедни семејни паркинг зони“ беше еден од избраните проекти за ко-финансирање од страна на ФИА.

Проектот „Безбедни семејни паркинг зони“, подразбираше измена на Правилникот за сообраќајните знаци, опрема и сигнализација на патот, во кој по соработка со Министерството за транспорт и врски, беше воведена хоризонтална и вертикална сигнализација за обележување на ваквите безбедни семејни паркинг места и беа дефинирани сите спецификации поврзани со нивното обележување и користење. Притоа, за пример ги имавме европските земји и нивната регулатива и пракса.

Првите паркинг места беа обележани во станиците за технички преглед на АМСМ во Скопје (Центар и Чаир) и во Велес, а дополнително во соработка со Град Скопје, се обележани и 27 паркинг места кои на почетокот ќе им бидат достапни на трудниците и родителите на деца до 3 годишна возраст за паркирање. Истите се во рамките на следните паркинзи со кои стопанисува ЈП Градски паркинг Скопје: 

 • Зона А0 – Средно Водно – обележани се 4 паркинг места (две места на горниот и две места на долниот паркинг)
 • Зона А3 – ул.„Даме Груев“, пред полициска станица Беко – обележано 1 паркинг место 
 • Зона А4 – ул.„Даме Груев“, позади Собрание на РСМ – обележани 2 паркинг места 
 • Зона А5 – ул.„Орце Николов“ – обележано 1 паркинг место 
 • Зона А8 – Камен мост – обележани 2 паркинг места 
 • Зона Ц15 – ул.„Ѓуро Ѓаковиќ“ – обележано 1 паркинг место
 • Зона Ц 80 – „Зоолошка градина“ – обележани 3 паркинг места
 • Зона Д4 – „Веро“, Аеродром ( Рударски институт) – ќе се обележат 2 паркинг места  по завршување на градежните работи на паркингот, кои се во тек
 • Зона Д 40 – Болница „8-ми Септември“ – обележани 3 паркинг места 
 • Зона Д 62 – Тениски клуб „АБЦ“ (Сточарски Институт) – обележани 2 паркинг места
 • Зона Д1 – Хотел „Русија“ – обележани 2 паркинг места 
 • Зона Л – Клиника за гинекологија и акушерство, Клинички центар – обележани 4 паркинг места 

Во соработка со ЗЕЛС, се планира обележување и во општините на територијата на град Скопје, а потоа и во Велес, Охрид, Битола, Тетово, Штип, Куманово, како и понатаму низ целата држава. 

Во таа насока, изразуваме огромна благодарност до Министерството за внатрешни работи, Министерството за транспорт и врски, Градот Скопје, ЗЕЛС, Државната клиника за гинекологија и акушерство и Факултетот за безбедност, за поддршката и реализацијата на овој проект.

„Полицијата доследно се грижи за спроведување на законските одредби од сообраќајот и преку превентивни активности и преку зајакнати сообраќајни контроли, што евидентно резултира со зголемено почитување на правилата и прописите во сообраќајот од страна на граѓаните. Во изминатиов период, санкционирани се околу 5.000 возила и околу 500 мотоциклисти за низа прекршоци, од кои најприсутно е пречекорувањето на дозволената брзина на движење, кај 1.500 од казнетите возачи. Иако на моменти ни се забележува на ригорозноста, ние сме сепак одлучни во нашиот пристап кон подигање на безбедноста на сообраќајот на едно високо ниво какво што нашите граѓаните заслужуваат“, рече министерот Спасовски.

По овој повод градоначалникот на Скопје, г-дин Петре Шилегов изјави: „Овие паркинг места се  утврдени на најповолните локации што им се потребни на овие граѓани и тоа пред  здравствени установи, одредени центри за пазарење, како и пред јавни објекти кои првенствено се наменети за најмладите. Водевме грижа, овие паркинг места да бидат поставени и на најсоодветните места, односно при влез-излез на самата паркинг зона.“

Министерот за транспорт и врски, г-дин Благој Бочварски, го пофали проектот и рече:   „Би сакал да најавам дека веќе работиме на проектот за Урбан Мобилити Tранспорт во Скопје, проект преку кој ќе се обезбедува пристапни опции за транспорт за сите граѓани, обезбедување лична безбедност и безбедност во рамките на транспортниот систем и подобрување на целокупниот квалитет на живот на граѓаните.“

Генералниот Секретар на АМСМ, г-дин Димитар Миновски, по овој повод, изјави: „Ги повикувам трудниците и семејствата со деца до 3 годишна возраст да ја искористат привилегијата за паркирање на овие паркинг места и да ја извадат потребната ознака во Станиците за технички преглед на АМСМ во Скопје, во Центар (секој работен ден од 07:00-19:00ч. и сабота од 08:00-15:00ч.) и во Чаир (секој работен ден од 08:00-16:00ч и сабота од 08:00-13:00ч.).“

Ознаката за паркирање на безбедните семејни паркинг места, гарантира резервирано и внимателно избрано паркинг место, но не ослободува од надоместокот за паркирање. 

За трудниците следи бесплатна брошура со совети, а за сите следи налепница за обележување на возилото за превоз на бебе или дете во автомобил, која корисниците ја добиваат бесплатно.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Скопје

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.