+19°C Повремено облачно Weather

Skopje, Macedonia

Вести

Помала група демонстранти и денеска протестираше против судската одлука за “Монструм“

Помала група демонстранти и денеска протестираше поради судската одлука за случајот Монструм. По пладневната молитва демонстрантите тргнаа кон зградата на Владата, но во близина на Мавровка беа спречени од полицијата. Бедри Хајдари, брат на еден од осудените во случајот „Монструм“,

[Прочитај повеќе...]

Сцена

Седум дена до најголемиот љубовен фестивал на Балканот: Започнува Lovefest 2014 во Врњачка Бања

Голем број промотивни забави, љубовен караван, доделување на билети за најверните ентузијасти и фанови од страна на познати македонски артисти, како и поддршка од истите за најљубовниот фестивал на Балканот, се само дел од активностите кои го одбележаа месецот пред

[Прочитај повеќе...]

Забава

ФОТО: Избрани најдобрите фотографии со мотиви од град Скопје

Град Скопје ги објави трите најдобри фотографии од конкурсот што го распиша на 15 јануари на кој учесниците требаше да пратат дела со мотиви од главниот град на државата. Првата награда од 50.000 денари за победничката фотографија доби Зоран Ефремов,

[Прочитај повеќе...]

Спорт

Македонско “селфи“ во Рио де Жанеиро: Шкодран Мустафи од Македонија е светски првак во фудбал

Гостиварецот Шкодран Мустафи со Германија стана светски првак во фудбал. Мустафи во дресот на репрезентацијата на Германија стана првиот Албанец од Гостивар, кој е светски првак во фудбал. По завршувањето на натпреварот гостиварецот Шкодран Мустафи, на неговиот Фејсбук профил, објави

[Прочитај повеќе...]